• Rozpis sezóny
 • Tabulky
 • Fotogalerie
 • Články
 • Kontakty
 • Odkazy
 • Víceúčelové hřiště *NOVÉ
 •  
  A tým B tým Dorost Žáci Přípravky Předpřípravka Články St. garda

  Mužem roku je Martin "Pytlák" Říha (8. 12. 2019)  Lipenečtí fotbalisté na konci listopadu uzavřeli rok 2019 a bilancovali. "Byl to výjimečný rok. Jednak díky oslavám 100. výročí založení klubu, jednak díky přijetí 15 cizinců, z nichž se stal pilíř obou mužstev dospělých," konstatoval ve své zprávě předseda Jiří Pavlíček.

  Muž roku a ti druzí
  Mužem roku se stal Martin "Pytlák" Říha, který letos na jaře převzal štafetu po Danovi Karasovi a stal se šéftrenérem mládeže. "Martin na hřišti tráví spoustu času a je v každém okamžiku připraven pomoci," odůvodnil předseda své rozhodnutí, které si nechal jako svou výlučnou pravomoc a zbytek výboru o jeho volbě do poslední chvíle neví. Martin se výraznou měrou zasloužil o nastavení nové struktury mládežnických družstev. Především fígle, že v mistrovské soutěži zůstali starší žáci, ačkoli nesloží tým pro hraní na velkém hřišti v 11 lidech. Zjistil totiž, že některé okresní svazy, které mají podobné problémy, zorganizovaly vlastní soutěž a hrají na půlku hřiště v 7+1 hráčích. Naši starší žáci tak hrají v okrese Praha-východ a tamním funkcionářům patří také náš dík, že udělali výjimku a vzali naše kluky mezi sebe.

  Ohromným přínosem je také příchod nových trenérů Zbyňka Zachy u mladší přípravky, Jakuba Potměšila u mladších žáků a Pavla Haška o školičky. Dále pokračují Pavel Bernklau, Matěj Sedláček, Pavel Kuba, Petr Hendrych, Lenka Šamanová, František Moidl, Zdeněk Scheib, Michal a Martina Kelíškovi. Naopak nás opustili Honza Pospíšil (se synem do Tempa), Pavel Šubrt a Gábina Švandová. Dan Karas sice přešel na hlavní pracovní poměr do Sparty, ale ponechal si alespoň školičku. Na hřišti také trénují dvě party dívek. O ty starší se stará Marie Aubrechtová, o ty mladší ve skupině Placírka učitel Petr Mutina.

  Jiří Pavlíček poznamenal, že zvlášť letos si titul zasloužilo spoustu lidí. Například Tonda Kříž, Jarda "Taška" Kábele a Vlasta Procházka za přípravu oslav kulatého jubilea, dalším, co na nich spolupracovali, ať to byli Martin Říha, Pavel "Mikša" Rubeš, Zdeněk Scheib, Pavel "Tuček" Netolický, rodina Macků, Zbyněk Zacha, rodina Halgašových, Andrea Kábelová, Dan Karas, Pepa Vladyka, Pajda Hájek, Ondra Čech a další. Nebo celá skupina trenérů, hlavně mládežnických. A pochopitelně i Angličan Rhys Mills, který byl jedním z otců myšlenky na propojení dřívějšího cizineckého mužstva Taverners a TJ Sokol Lipence. "Jen díky cizincům pořád držíme dvě mužstva dospělých. Na jaře jsme zcela vážně uvažovali o tom, že béčko budeme muset zrušit," zdůraznil předseda.

  Pomocnou ruku přiložily i "holky Sokolky", cvičenky aerobiku, modeláři a především hasiči. "Asi se každý rok opakuju, ale bez jejich pomoci bychom se opravdu neobešli," prohlásil předseda.

  Sestup není fatální
  Když hodnotil ostatní cíle pro rok 2019, musel šéf klubu konstatovat, že jeden podstatný se splnit nepodařilo. "Neudrželi jsem A-tým v I.A třídě. Na jaře jsme vyhráli jen dvakrát, to bylo málo," řekl Jirka Pavlíček. A tak áčko po šesti letech v I.A třídě, což je ale i tak v historii nejdelší doba, spadli do I.B třídy. Nakonec se ale ukázalo, že to není tak fatální úděl, jak se na začátku mohlo zdát. Náš tým přestal být otloukánkem, který dostane od lepších soupeřů šest, osm i deset gólů. Jasným pozitivním impulsem ale byla účast cizinců na trénincích. Nebylo výjimkou, kdy na úterní a čtvrteční tréninkové jednotky chodilo 18 lidí. "Kluky to začalo bavit, vyhrávalo se a nálada v kabině i u Chytrého klandru byla hned lepší," dodal prezident klubu. Cílem pro rok 2020 je udržet se v první pětce a připravit s v dalším roce o útok na špičku tabulky. Na jaře se vrátí někteří hráči, například po rekonvalescenci Pavel "Pajas" Vodrážka, Jirka "Chroust" Chroustovský z Nového Zélandu, snad po zranění i Ivan "Šéfa" Šefara, vypomoci může i Martin "Vengy" Venglář po návratu ze Zanzibaru. Nadále se samozřejmě počítá se zapojením cizinců, především Nadeema Meghjiho z Kanady, "Borise" Mba Ndonga z Gabunu a Matta Winterse z Anglie.

  Béčko bohužel opět bojovalo o udržení ve II. třídě až do předposledního kola. Soutěž "těsně nad pralesní ligou" uhájilo jen za pomoci posil z áčka, které rozhodly některé důležité zápasy. Nejlepším střelcem loňské sezóny byl právě Pepa Vladyka z áčka.

  Do nové mistrovské soutěže vstoupil úplně jiný tým. Zapojili si zahraniční hráči a už ve 2. kole v utkání na Čechii Smíchov bylo poprvé v historii v dresu Lipenců více cizinců než Čechů. Nejvíce startů (10) na podzim má Paul Ginnane z Irska, který se stal jedním ze symbolů nového týmu a jezdí na kole z Barrandova až třikrát týdně. Po několika změnách došlo vedení klubu k názoru, že šéfem týmu bude nadále Vláďa Halgaš, ale podstatné slovo budou mít Rhys Mills a nově i Marek Vokurka. Pomáhat bude i Ondra Čech. O administrativu se bude starat Jarda "Taška" Kábele.

  Životodárná studna
  Dalším pozitivním bodem letošního roku byla rekonstrukce studny. Kdo si pamatuje "mongolskou step", kterou jsme na hřišti měli na konci léta 2018, musel být letos potěšen krásnou svěží zelenou barvou trávníku i v těch největších vedrech. Díky pomoci úřadu městské části se podařilo rekonstruovat studnu a prohloubit ji vrtem až do hloubky 44 metrů. Nyní tak dává dostatek vody na každodenní zalévání. "Moc děkujeme za podporu místostarostce Ivě Žákové a správci Pajdovi Hájkovi," řekl Jirka Pavlíček. Negativním rysem šťavnatého trávníku byly útoky divočáků. Cítí v provlhčené půdě žížaly a několikrát nám hrací plochu "pěkně" zryli. Museli jsme proto vybudovat elektrický ohradník - opět v hlavní roli Pajda Hájek, který také na každou noc chystal světelné a zvukové odpuzovače divokých prasat. Ta se pak zase přesunula na hasičské hřiště... :-(

  V novém roce chce vedení klubu pracovat na přípravě rekonstrukce dolní hrací plochy. "Nejraději bychom tam viděli umělou trávu, aby se dalo hrát a trénovat přec celou zimu," řekl předseda. Správce pak čeká výměna kotle v budově na hřišti, protože ten starý už přestane splňovat zpřísněné limity škodlivin.

  Ale samozřejmě budeme chtít hlavně podporovat mládež. "Víme, že pro nás bude zase těžké složit mužstva pro následující ročník, ale pokusíme se přilákat na trávník další děti," zdůraznil šéftrenér mládeže Martin Říha.
  (jkl)