• Rozpis sezóny
 • Výsledky
 • Tabulky
 • Fotogalerie
 • Kontakty
 • Odkazy
 •  
  A tým B tým C tým Žáci Přípravky Předpřípravka Články St. garda

  Běhali jsme pro Verunku (26. 4. 2016)

  Snad to Verunka na tu dálku slyšela. A jestli neslyšela, posíláme jí to na videu.  "Verunka to stejně vyhraje, stejně vyhraje a stejně vyhraje!" zpívali kluci z lipenecké přípravky a předpřípravky. Dvanáctiletá Verunka prostě musí svůj boj vyhrát. Boj s úrazem z lyžařského zájezdu, s porušením míchy a upoutáním na vozík.


  Dvanáctiletá Verunka v listopadu upadla na lyžích a od té doby je na vozíčku

  Čeká ji dlouhá rehabilitace a na tu potřebuje peníze. Proto se učitelé Základní školy Praha-Lipence rozhodli, že se s dětmi připojí k charitativní akci Konta Bariéry s názvem Run and Help a celou akci a konkrétně Verunku podpoří. V úterý 26. dubna sezvali na stadión TJ Sokol Lipence děti i dospělé a poprosili je, aby si zaběhli kolečko kolem hřiště a věnovali peníze na podporu dvanáctileté slečny, která ještě před půl rokem běhala a skákala stejně jako lipenecké děti. Pak přišel listopadový zájezd na hory a osudný pád. Příběh Verunky je popsán na webu Konta Bariéry.

  Akce v Lipencích měla začít už v úterý dopoledne během školkových dětí a poté dětí ze základní školy, ale kvůli dešti byla odložena na pátek. Od 15 hodin, kdy už déšť ustal, se na hřiště začali scházet starší děti a dospělí. Podstatou bylo zaběhnout jedno kolečko kolem zábradlí okolo hřiště a přispět 10 Kč. Kdo chtěl přispět více, mohl běžet delší úsek, případně darovat za jedno kolečko větší částku. A přišlo na obojí. Rekordmanem mezi dětmi do deseti let byl Patrik Říha s 13 kolečky, mezi dospělými Petr Čapek s 20 kolečky! Někdo ale uběhl jen jeden či dva okruhy a do připravené sklenice vhodil třeba dvě stovky nebo dokonce pětistovku.  Celkově v Lipencích zhruba 400 účastníků naběhalo 280 kilometrů a vybrali mezi sebou téměř třicet tisíc korun (29.590 Kč). Důležitější než přesné číslo bylo ale nadšení učitelek v čele s ředitelkou Jitkou Krůtovou i dětí, které běh zorganizovaly. A koneckonců i ten pohyb prcků, kterým samozřejmě všem nedocházelo, čím pomáhali. Ale když jim trenéři vysvětlili, že to je pro holku jen o málo starší než oni, některým se rozsvítilo. A bavilo je to.  Výkonná ředitelka Konta Bariéry Božena Jirků byla akcí v Lipencích nadšena. "Udělali jste mi radost. Sami jste dokázali, jak je to jednoduché," uvedla pro náš web. "Prostě skupina lidí se dá dohromady, a může to být třeba celá škola, jedna třída, mateřská škola plná prcků, fotbalisté z Lipenců, právní kancelář, mlékárna, parta kamarádů z hospody nebo maminky, které se znají z dětského hřiště, se v průběhu dubna domluví na jedné hodině. Přeruší výuku, výrobu, trénink, konzultace, hru, a proběhnou se nebo chůzí zdolají nějakou vzdálenost," dodala.

  Zprostředkovala nám i reakci samotné Verunky: "Děkuju a utírám si slzičky. Doufám, že to jednou budu moci všem oplatit."

  ("A opravdu se rozbrečela," prozradila Božena Jirků.)

  Co chtějí lékařští specialisté za vybrané peníze pro Verunku pořídit? "Skvělý, lehký aktivní vozík a zůstane i na lázeňský rehabilitační pobyt. I díky vám. Děkujeme!" vzkázala do Lipenců Božena Jirků.

  Poděkování patří zejména ředitelce základní školy Jitce Krůtové, deváťákům, kteří s organizací pomáhali, dále Kateřině Kováč, která napekla pro děti medaile, trenérům prcků Danovi Karasovi, Martinu Říhovi a Gábině Švandové, kteří pro věc nadchli své svěřence, a samozřejmě účastníkům, kteří se přišli protáhnout a nechali na hřišti své peníze.

  Akce ještě pokračuje. Na stránkách Run and Help, Běhání, které pomáhá, se můžete dočíst i o případných dalších tipech na pomoc.
  (jkl)

  Fotogalerie
  Návod na prohlížení: další fotka se zobrazí poté, co kliknete na nápis "další" nebo jen na jakékoli místo na fotce. Komu nestačí toto minialbum, větší fotky najde ZDE
  .