Lipence a Lipany 1914-1918: Bosé nohy pleskají po oranici, palce zakopávají častěji o drny než o hadrový míč. Tam, kde se hrálo včera, se dnes už nedá, protože sedlák své pole zoral. Branky se musí přesunout jinam. Pak se mladé nohy musí obout do těžkých vojenských bot a odejít do první světové války. Hvízdání fotbalových střel už není tolik slyšet, protože teď se střílí jiným kalibrem a míří jinam než do branky. Mladí kluci, kteří nemuseli narukovat, si volné chvíle i nadále krátí kopáním do mičudy. Dokonce se hrají i zápasy s Radotínem, Modřany nebo Zbraslaví.
Spíše s většími než s menšími úspěchy se v naší obci hrál fotbal až do roku 1924, kdy klub musel v podstatě vyhlásit bankrot. „Finanční situace je neutěšená a v důsledku toho ochabla i činnost sportovní,“ uvádí se v kronice mužstva. Existence SK Lipany byla smazána, a místo něho byl založen Lipanský sportovní klub. Tomu se pak ve 30. letech podařil husarský kousek, kdy během čtyř let postoupil z páté do druhé třídy Středočeské župy footballové. Abychom nezapomněli – hřiště jsme už od roku 1927 měli, a to na místě současného „starého“ hřiště, tedy plácku, na kterém dnes řádí lipenečtí dobrovolní hasiči.
Po skončení II. světové války byli fotbalisté finančně na dně. Členové klubu poskytovali půjčky 1000 korun. Po válce také začaly snahy vlády o sjednocení tělovýchovy do nějaké jednotné organizace. Do toho se však lipanským fotbalistům moc nechtělo. Tehdejší předseda Vlastimil Houdek na začátku roku 1946 prohlásil, že svou půjčku 1000 korun přemění v dar, ale jen když LSK zůstane samostatný a tělovýchova sjednocena nebude. Protentokrát to vyšlo, ale o dva roky později, tedy po příchodu komunistů k moci, už sjednocení zabrzdit nešlo. LSK se sloučil se Sokolem a stal se jeho oddílem kopané. Svátkem však bylo, že se svépomocí podařilo v letech 1946 – 47 postavit dřevěné kabiny u tehdejšího hřiště. Dnes je v nich klubovna modelářů.