• Rozpis sezóny
 • Tabulky
 • Fotogalerie
 • Články
 • Kontakty
 • Odkazy
 • Ví­ceíşčelové hřiště *NOVí‰
 •  
  A tým B tým St.žáci Ml.žáci St.přípr. Ml.přípr. Školička a dívky SG

  Zemřel obětavý trenér Václav Cipra (22. 6. 2020)

  Po necelých dvou měsících, kdy fotbalisty Sokola Lipence opustil spoluhráč a kamarád Martin "Knak" Rak, odešel 20. června na věčnost i jeho bývalý trenér a muž, který na Martina nikdy nedal dopustit: Václav Cipra starší. Zemřel ve věku nedožitých 72 let.

  Vašek vždy patřil k největším obětavcům, kteří se kdy kolem fotbalu v Lipencích točili. Sám fotbal hrával, ale důležitá je hlavně jeho práce trenérská. V 90. letech minulého století obnovil dorostenecký tým a staral se o kluky skoro jako o vlastní. U týmu vydržel dlouhých osm let a pak s těmi, kdo už odrostli mládežnickým kategoriím, přešel jako kouč do A-týmu mužů.

  A jeho výchova byla znát. Mužstvo postoupilo v roce 1998 do I.B třídy, což byl v té době největší úspěch lipeneckého fotbalu od konce 60. let a slavné éry legendy Vlasty Hvězdy.

  Sám to pro výroční almanach ke 100. výročí klubu v loňském roce komentoval takto: "K mým nejmilejším obdobím patří práce s dorostem v 90. letech. Znovu jsme ho po letech založili a vedl jsem ho osm let. Všude jsme jezdili městskou hromadnou dopravou, ale nikomu to nevadilo. Měli jsme ten fotbal rádi. Pak jsem s klukama přešel i do áčka a pamatuju s nimi dobré i zlé časy, postupy i sestupy v dobách, kdy se nedařilo."

  Drobného muže s obrovským srdcem a smutnýma očima jsme dlouhá léta mohli také vídat na stadiónu Sparty, když o poločase zápasů - a to i třeba Ligy mistrů nebo reprezentace - jako trávníkář zahlazoval šrámy, které hrací plocha utrpěla od kopaček hráčů.

  Tím také v roce 2007 inspiroval deník Blesk, který si ho jako protipól tehdejšího kouče reprezentace Karla Brücknera vybral pro testování auta. (připomeňte si zde).

  Podobně jako Martin Rak si ani Václav Cipra nepřál pohřeb. Rodina se s ním rozloučí v úzkém kruhu blízkých, fotbalisté pak ve vzpomínkách na nejhezčí období a někdy i památné výroky.

  Tak Vašku, jestli nás slyšíš tam nahoře a hodláš je taky koučovat, tak věz, že Ti budeme držet palce. Vlítni na ně, dej pár gólů a pak je doraž!

  Čest Tvojí památce!
  (jkl)