• Rozpis sezóny
 • Výsledky
 • Tabulky
 • Fotogalerie
 • Kontakty
 • Odkazy
 •  
  A tým B tým C tým Žáci Přípravky Předpřípravka Články St. garda
  Tonda Kříž převzal Cenu Dr. Václava Jíry (16. 4. 2013)

  Tonda Kříž pózuje před slavnostním ceremoniálem u plakátu Dr. Václava Jíry v Libeňském zámečku

  Lipenecký fotbal získal další významné ocenění. Dlouholetý hráč a sekretář TJ Sokol Lipence Antonín Kříž, který je dnes téměř ikonou klubu, převzal z rukou předsedy Fotbalové asociace České republiky Miroslava Pelty Cenu Dr. Václava Jíry, které získávají jen opravdu ti nejzasloužilejší.

  Přitom byl mezi oceněnými pravděpodobně nejmladší. "Mezi ostatními dědečky s holemi vypadal Tonda jako dorostenec," poznamenal předseda TJ Sokol Lipence Jiří Pavlíček, který Tondu doprovázel a jménem výboru klubu ocenění loni na podzim navrhl.

  Tonda Kříž na pódiu poslouchá, za co byl oceněn

  Cena Václava Jíry patří k vrcholným oceněním v amatérském fotbale. Vždyť nese jméno asi nejslavnějšího českého funkcionáře v dějinách. Dr. Václav Jíra patřil k nezapomenutelným postavám vršovického klubu Bohemians. Nejdřív tam sám hrál ligu, pak se dostal i do reprezentace. Po skončení hráčské kariéry se stal funkcionářem a na tomto poli slavil ještě větší úspěchy než na hřišti: byl vedoucím mužstva, které vybojovalo stříbrné medaile na mistrovství světa v Chile 1962. Časem se prosadil i v mezinárodní fotbalové federaci UEFA, kde zastával pozici I. místopředsedy a předsedy technické komise UEFA. Takhle vysoko se žádný český funkcionář nedostal. Jíra zemřel 8. 11. 1992, když mu bylo 71 let.

  Čerstvý oceněný Tonda Kříž doslova a do písmene celý život zasvětil fotbalu. Od žáčků přes dorostence a hraní dlouho přes běžný fotbalový věk. Po své hráčské kariéře ihned přešel do role funkcionářské a více než 20 let je sekretářem klubu TJ Sokol Lipence. Fotbalu se věnuje ale nejen ve svém volném čase, ale zvolil si ho i jako svou životní profesi, neboť více také od počátku 90. let pracuje jako Technický ředitel na Spartě Praha.

  Radostný úsměv oceněného s plaketou - a vpravo ještě předseda FA ČR Miroslav Pelta dekoruje další funkcionáře

  Antonín Kříž je jedním z hlavních motorů našeho klubu a má lví podíl na tom, že v TJ Sokol Lipence, zcela proti trendu z posledních let v jiných klubech na okresní úrovni, členská základna stoupá. Klub má v současnosti více než 150 aktivních členů a 8 pravidelně hrajících týmů: 5 žákovských týmů a 3 týmy dospělých (A tým – vede po podzimu 1.B třídu, B tým – hraje 2. třídu, C tým – hraje 3. třídu). Na sice pražský, ale spíše „vesnický“ klub, jde o naprosto jedinečnou situaci!
  (jkl. jpa)