• Rozpis sezóny
 • Tabulky
 • Fotogalerie
 • Kontakty
 • Odkazy
 •  
   
  A tým B tým Dorost Žáci Přípravky Předpřípravka Články St. garda

  Lipenecký dědeček - 20. 6. 2020
  Lipeneckého dědečka opanoval po třech letech Kazín


  Vítězný tým SK Kazín

  Tradiční turnaj staré gardy Lipenecký dědeček má staronového vítěze. Po třech letech se trofej symbolicky vrací za řeku Berounku do pěkného areálu SK Kazín. Hráči v modrobílých pruhovaných dresech odmítli připustit vítězný hat-trick domácího týmu a zopakovali svůj triumf z roku 2017.

  Co bylo netradičního na dlouholeté tradici, bylo počasí. Déšť skrápěl trávník i hráče od začátku do konce, což se stalo naposledy při turnaji A-týmů v roce 2008 (více zde). Jinak Dědečkovi obvykle svítí sluníčko - ale hraje se vždy ve sváteční 8. květen. Letos se však turnaj musel přesunout kvůli koronaviru až na červnový termín. I tak ale chyběli hosté ze Slovenska. "Vláda nám sice otevřela hranice a pustila nás do Prahy, ale kluky nepustily jejich manželky a přítelkyně," konstatoval smutně Rado Ležovič, lídr týmu BCT Bratislava, vítěze ročníku 2014.

  I letos se hrálo se ve dvou tříčlenných skupinách o postup do semifinále, poslední ve skupině hrál zápas útěchy o 5. místo. Místo BCT Bratislava zaskočil tým Lipence B, který měl základ v týmu No Sláva z Novoročního turnaje lipeneckých čtvrtí. A poločasy se zkrátily z 15 minut na 12. Navzdory tomu skončil 0:0 jen jediný zápas.

  Lipenecké áčko ve skupině nezaváhalo
  Na úvod se v hustém dešti střetly dva týmy, které mají hřiště na území jedné obce: Lipence A - Černošice (hřiště Černošice je katastrálně na území Lipenců). Hosté šli do vedení, ale domácí srovnali po problematické penaltě. Proměnil ji Zdeněk Scheib. Vzápětí skóre otočil šikovnou střelou levačkou Martin Barva a do konce zápasu už tento stav zůstal, když Lipence několikrát podržel brankář Honza "Krbec" Kerbach. Ale i Honza "Jedle" Jedlička na druhé straně sebou v brance mrskal jako zamlada, takže lipenečti střelci se mnohokrát drželi za hlavu.

  Ve druhém zápase mělo lipenecké áčko za soupeře Řež, která hrála velmi dobře organizovaně a na hrotu zlobil loňský nejlepší střelec Zdeněk Holý. Toho však tentokrát obrana pohlídala. O vedoucí - a jak se později ukázalo, tak i rozhodující gól - se postaral Martin Barva. Měli jsme i další šance, tu největší opět Barvič společně s Petrem "Mácou" Macků, když šli dva sami na gólmana Vláďu "Chachara" Bartovského, ale on je vychytal. Naopak v posledních vteřinách hry Krbec vykryl gólovou ránu Řeže k tyči.

  V zápase o postup ze druhého místa ze skupiny A Řež rychle vedla 2:0, ale Černošice dokázaly srovnat. Na třetí gól Řeže však už odpověď nenašli.
  Petr Hendrych (13) z Černošic srovnává v zápase s Řeží na 2:2

  Béčku chybělo k postupu 30 centimetrů
  Nováček turnaje, domácí tým Lipence B, měl těžký start. Šel proti favorizovanému Kazínu. A mělo první šanci. Roman Pecl obehrál brankáře, ale netrefil prádznou branku. Pak se ujal vedení Kazín, brzy zvýšil na 2:0, ale poté se v brance překonával Petr "Peterka" Bezděk a také střelci Kazína spalovali neuvěřitelné šance. A když pak béčko snížilo na 2:1, trochu zadělalo na drama, avšak hosté si vítězství zkušeně pohlídali.

  Poté Kazín remizoval s Lysou nad Labem a v posledním zápase skupiny se béčko porvalo o postup právě s Lysou. A dokonce vedlo v poločase 1:0 a už už nakukovalo do semifinále. Bohužel ale úvod druhého poločasu neudrželo balón a Lysá srovnala. Béčko muselo hrát na riziko, protože remíza mu na postup nestačila. Dvě minuty před koncem se do šance dostal Tomáš Pilský a trefil břevno u pravého horního růžku branky. Kdyby mířil o 30 centimerů níž, byl by z toho vítězný gól a béčko by už zřejmě remízu ukopalo. Jenže naopak přišel rychlý protiútok, gól na 2:1 a potvrzení postupu Lysé.

  Na béčko zbylo třetí místo ve skupině a zápas celkově o 5. místo. První dva mančafty však měly stejně bodů za vzájemnou remízu 0:0 a vítězství nad Lipencemi B 2:1 i stejné skóre. Aby se rozhodlo o nasazení do semifinále, musely se kopat penalty. Rozhodlo se až v 9. sérii, kdy Petr Tenkrát z Kazína nastřelil tyč. Skupinu tedy vyhrála Lysá a v semifinále šla na druhý celek ze skupiny A, tedy Řež. Lipenecké áčko čekal Kazín.

  Debakly áčka v play-off
  Jak ve skupině obrana lipeneckého áčka působila jistě a pevně, tak propadla v semifinále i v utkání o 3. místo. Načal to zbytečně složitou přihrávkou Jarda "Taška" Kábele. Ondra Čech jeho prudký míč nezpracoval, Kazín podnikl rychlý útok a Petr Tenkrát zkušeně přehodil vybíhajícího Martina "Čínu" Činovce, který na semifinále zaskočil do branky. Za minutu se situace opakovala v jiném obsazení, ale na konci byl zase Petr Tenkrát a opět mířil přesně.

  Áčko nehrálo dobře. Nikdo se nanabízel, vázla kombinace, kazili jsme přihrávky. A tak chudák Čína tahal ze sítě jeden míč za druhým. Utkání nakonec skončilo 2:5.

  Ve druhém semifinále porazila Lysá nejtěsnějším poměrem 1:0 Řež a poprvé se kvalifikovala do finále.

  V zápase o 5. místo se béčko snažilo překvapit Černošice. Po dravém průnika Petra "Šťucha" Staucha, jehož ve vápně zfauloval hostující obránce, kopal Roman Pecl penaltu a bezpečně proměnil. Soupeř však brzy převzal iniciativu a zápas otočil. Stínem je zranění gólmana Petra "Peterky" Bezděka, která v souboji "dojel" černošický útočník. Peterka měl roztrženou pravou ruku mezi palcem a ukazováčkem, spravilo to osm štychů.


  Roman Pecl proměňuje penaltu v utkání o 5. místo s Černošicemi

  V zápase o bronz lipenecké áčko vedlo, když se Martin Barva tentokrát neunáhlil a tváří v tvář "Chacharovi" zamířil přesně k tyči. Jenže áčko trpělo stejnou chorobou jako v semifinále. Špatný pohyb, mizerné přihrávky, nevracení se. Útočníci Řeže chodili do rozhozené obrany jako do kavárny a dělali si tam, co chtěli. Morálka poklesla a bylo po zápase. I tento zápas prohrálo áčko 2:5 a zatímco v základní skupině dostalo jen jeden gól, v play-off vyhořelo jak papír a dostalo 10 gólů.


  Lipenecký brankář Honza "Krbec" Kerbach tentokrát na Zdeňka Holého z Řeže vyzrál, třikrát však byl úspěšnější řežský střelec

  Ve finále Kazín - Lysá nad Labem byl klíčovým hráčem Petr Tenkrát z Kazína. Vstřelil první gól a neustále unikal a nabízel se. Připravil také druhý gól pro svého kolegu a poločasový stav 2:0 si už Kazín nedal vzít. Po třech letech se tak vrátil na trůn. Tentokrát se ale s putovní trofejí jen vyfotil a zanechal ho v Lipencích. Populární soška tak nebude zdobit restauraci na kazínském hřišti jako v sezóně 2014-15.


  Kazínský brankář v gumotextilních kopačkách kryje šanci Lysé

  Celý turnaj si budeme pamatovat jako propršený, ale také nejvíc rozhádaný. V každém týmu se našel rušivý element, který musel mít za každou cenu pravdu a komentoval jak zákroky soupeře, tak pískání sudího Tibora Chodila. A když ten se bohužel pouštěl do zbytečných diskusí s hráči, celková atmosféra se pokazila a hlavního a vlastně jediného pořadatele Jardu "Tašku" Kábeleho otrávila. V tuto chvíli proto není jasné, zda se příští ročník uskuteční...

  Poděkování patří Pajdovi Hájkovi za vzornou přípravu hřiště a restauraci U Chytrého klandru za zajištění občerstvení.

  Lipence A: Honza "Krbec" Kerbach, Vláďa "Halgy" Halgaš, Tomáš "Melinho" Melich, Martin "Barva" Barvič, Jarda "Taška" Kábele, Zdeněk Scheib, Ondra Čech, Míra Muška, Petr "Máca" Macků, Dan Krištof, Martin "Čína" Činovec, Marek Vokurka


  Lipence B: Petr "Peterka" Bezděk - Květa Ovesný, Petr "Šťuch" Stauch, Michal "Šťuch" Stauch, Tomáš "Erich" Pilský, Roman Pecl, Standa Pavel, Jirka "Prezident" Pavlíček, Fanda Moidl, Tomáš "Hugo" Baňka, Honza "Fík" Fiktus


  Pořadí
  1. SK Kazín
  2. Slovan Lysá nad Labem
  3. SK Husinec-Řež
  4. Sokol Lipence A
  5. SK Černošice
  6. Sokol Lipence B

  Nejlepší brankář
  Vladimír "Chachar" Bartovsky (Husinec-Řež)

  Nejlepší střelec
  Petr Tenkrát (Kazín)

  Nejužitečnější hráč
  Zdeněk Holý (Husinec-Řež)
  (jkl)

  Fotogalerie
  Návod na prohlížení: další fotka se zobrazí poté, co kliknete na nápis "další" nebo jen na jakékoli místo na fotce. Komu nestačí toto minialbum, větší fotky najde ZDE