• Rozpis sezóny
 • Tabulky
 • Fotogalerie
 • Kontakty
 • Odkazy
 •  
   
  A tým B tým Dorost Žáci Přípravky Předpřípravka Články St. garda

  Lipenecký dědeček - 8. 5. 2019
  Dědeček zůstal se štěstím v Lipencích


  Vítězné foto (větší foto zde)

  Stará garda obhájila loňské vítězství v tradičním turnaji Lipenecký dědeček, přestože měla namále a skoro nepostoupila do semifinále.

  Novinkou letošního ročníku bylo rozšíření počtu účastníků už na šest, zatím nejvíc v historii soutěže. Nováčkem byl Slovan Lysá nad Labem, jehož manažer je příbuzensky svázán s naším manažerem Honzou "Krbec" Kerbachem. A zanedlouho budou mít společného vnuka. :-)

  Hrálo se ve dvou tříčlenných skupinách o postup do semifinále, poslední ve skupině hrál zápas útěchy o 5. místo.

  Černým koněm byla Řež
  Úvodní zápas proti SK Husinec-Řež se lipeneckým old boys vůbec nevyvedl. V nové sestavě byli sice posíleni o Michala Kelíška a Pavla "Zipa" Rulíka, ale všichni málo běhali a nenabízeli se pro přihrávky. A tak nebylo divu, že se uplatnila posila Řeže Zdeněk Holý, který hrál divizi. Obešel naši obranu a s přehledem zakončil k tyči. Naopak našim hráčům se stále nedařilo, Martinovi "Barvičovi" Barvovi zvlhl střelecký prach. Jirka "Figy" Fiala z Řeže dokonce přidal druhý gól a s naším týmem to vypadalo dost zle. Pak sice Barvič snížil, ale hned vzápětí Zdeněk Holý pojistil vítězství Řeže gólem na 1:3. Řež nás na domácím hřišti porazila poprvé.

  V dalším utkání naší skupiny se střetla Řež s nováčkem z Lysé. Hosté od Labe předváděli úplně jiný fotbal. Jsou štíhlí, běhaví, dávali si míč z nohy na nohu. Měli po většinu zápasu převahu. Jenže nedali gól a s Řeží se rozešli remízou 0:0. Řež se tak stala jasným semifinalistou a o druhé postupové místo si to museli rozdat domácí s Lysou. Lysé stačila remíza.

  A do zápasu vtrhlo jiné mužstvo než proti Řeži. Najednou kluci víc běhali, nenechávali soupeře volné a moc nedovolili ohrozit naše gólmany (střídali se Krbec a Jirka "Háza" Havlíček). A když Petr "Máca" Macků utekl hostující obraně a procedil brankáře, otočilo se ostupové kyvadlo na naši stranu.

  Pokračoval boj na ostří nože, oba týmy si navzájem nenechávaly zdarma ani píď prostoru. Hráli jsme ze zabezpečené obrany a vysílali rychlé útočníky do brejků. Jednou Barvič ještě svou příležitost sám proti brankáři promarnil, podruhé se však už trefil a rozhodl o postupu do semifinále. Na Lysou, která předváděla nejhezčí fotbal, ale nedala v základní skupině ani jeden gól, zbylo třetí místo a zápas útěchy. Skupinu vyhrála Řež.

  Druhá skupina zahájila soubojem SK Černošice a BCT Bratislava. Hosté ze Slovenska měli snad tři gólové šance, ale neproměnili je. A tak když se ve vápně dostal k míči černošický tank Pavel Růžička a poslal míč do sítě, byl to jediný a rozhodující gól.

  Ve druhém zápase Bratislavští podhledli zase o gól, a to 1:2 mužstva SK Kazín. Opět měli velké šance, ale stříleli pánubohu do oken. Zůstali tedy před branami semifinále a nominovali se jen do utkání o 5. místo. V derby řeky Berounky zvítězily Černošice a jako vítěz skupiny B se staly soupeřem lipenecké staré gardy v semifinále.

  To bylo obrovsky vyrovnané a gól v něm v základní době nepadl. A tak rozhodovaly penalty. Naši tři snajpři Vláďa "Halgy" Halgaš, Petr "Máca" Macků a Zdeněk Scheib (tomu se jako střelci poslední, rozhodující penalty počítá gól) byli úspěšní, poslední černošický střelec však mířil těsně vedle tyče a poslal nás tak do finále. Je to paradoxní. Černošice neprohrály ani jeden zápas a nedostaly ve hře ani jeden gól, ale ani to na titul nestačilo.

  Ve druhém semifinále Porazila Řež Kazín 2:1 a stala se tak černým koněm soutěže.

  Finále rozhodla penalta
  Finále, čili poslední zápas turnaje, tak bylo opakováním toho úvodního. Dlouho bylo bezgólové, protože naše taktika se zaměřila na pokrytí nejnebezpečnějšího hráče Zdeňka Holého. A Petr "Šťuch" Stauch a Zbyněk Zacha se činili, do hry ho vůbec nepustili.

  Ve 22. minutě si obránci Řeže rozehrávali mezi sebou a naši hráči se je snažili napadat. Jednomu řežskému fotbalistovi míč odskočil od kopaček, toho využil Jarda "Taška" Kábele, sebral mu ho a pádil s ním k brance. Když se ve vápně chystal na střelu, zezadu do něj žďuchnul chybující obránce, Taška se svalil a kvůli faulu v pádu netrefil branku - a pískala se penalta. S tou si s přehledem poradil a Halgy. Do konce zápasu už jsme dávali pozor a hosty nepustili k ohrožení Krbcovy branky.


  Rozhodující chvíle finále: Taška leží ve vápně Řeže po faulu obránce...


  ...a Halgy dává gól z penalty

  Titul jsme tedy obhájili, ale nebylo to v takové pohodě jako loni. Když jsme po úvodní porážce od Řeže viděli, jak hraje Lysá, už jsme se v duchu připravovali na zápas útěchy. Míč je však kulatý a dějí se v něm zvraty jako teď čerstvě v Liverpoolu (s Barcelonou 4:0) nebo v Amsterdamu (Tottenham otočil z 2:0 na 2:3)...

  Poděkování patří Pajdovi Hájkovi za vzornou přípravu hřiště a restauraci U Chytrého klandru za zajištění občerstvení.

  Sestava: Honza "Krbec" Kerbach, Jirka "Háza" Havlíček - Květa Ovesný, Zbyněk Zacha, Petr "Šťuch" Stauch, Vláďa "Halgy" Halgaš, Michal "Kelda" Kelíšek, Pavel "Zip" Rulík, Martin "Barva" Barvič, Jarda "Taška" Kábele, Zdeněk Scheib, Jenda "Doubas" Doubek
  Branky: Barva 2, Macků, Scheib, Halgaš  Pořadí
  1. Sokol Lipence
  2. SK Husinec-Řež
  3. SK Černošice
  4. SK Kazín
  5. Slovan Lysá nad Labem
  6. BCT Bratislava

  Nejlepší brankář
  Laco Hrapko (Bratislava)

  Nejlepší střelec
  Zdeněk Holý (Husinec-Řež)

  Nejužitečnější hráč
  Pavel Růžička (Černošice)

  Nejstarší účastníkem byl třiasedmdesátiletý František Červený z Černošic.
  (jkl)

  Fotogalerie
  Návod na prohlížení: další fotka se zobrazí poté, co kliknete na nápis "další" nebo jen na jakékoli místo na fotce. Komu nestačí toto minialbum, větší fotky najde ZDE